davet
Kültür Sanat Dünyası

topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri
1293 Üye , 71 Etkinlik, İstanbul ()

Topluluk Giriş Yazısı:


Katıl

 

Topluluğa Katılmak için Giriş Yapın

Sinema

,

Vizyon

, etkinlik
Pelin Eryilmaz topluluğa katıldı.
(9 saat önce)
Erdi Zengin topluluğa katıldı.
(10 saat önce)
Seyit Ahmet Tabaru topluluğa katıldı.
(20 saat önce)
Elif Elif topluluğa katıldı.
(3 gün önce)
Ecem Serpen topluluğa katıldı.
(4 gün önce)
Serhat Züngör topluluğa katıldı.
(4 gün önce)
Salih Tezel topluluğa katıldı.
(4 gün önce)
Mehmet Turk topluluğa katıldı.
(6 gün önce)
Bahtiyar Baş topluluğa katıldı.
(6 gün önce)
Berna topluluğa katıldı.
(7 gün önce)

İstanbul’da Tekkeler

Pazar, 3 Aralık 2017
8:30

Baştan başa edep. Her vakitte, her yerde, her halde edep.”

"İslam mistizminin öğretildiği mekanlardı tekkler. Bir diğer bakışla ruhçu öğretiyle İslamiyetin harmanlandığı tasavvufun doğup geliştiği yerlerdi. İstanbul’un fethinden 1740’lara kadar uzayan klasik üslup döneminde erken dönemin tekke tipleri ortadan kalkmış, dönemin simgesi olan camii merkezli külliyelere yaklaşan mescit-tekke veya camii-tekke türünde kuruluşlar yaygınlaşmıştı. Lale devrinde başlayan batılılaşma döneminde dış cephedeki süslememeler batıya yaklaşsa da klasik dönemde geçerli olan şemalar sürdürülmüştü. Osmanlı sonrası cumhuriyetin ilk yıllarında  rejimi tehdit eden hareketlerde bulundukları nedeniyle faaliyetlerine son verilse de ilk dönemlerde amacı dünyevi hayatı ve ruhani hayatı harmanlayıp yeni bir felsefe yaratmaktı. Sizleri de dünyevi hayattan bir anlık da olsa koparıp ruhani bir yolculuğa davet ediyoruz.

Buluşma Yeri ve Saati: Taksim AKM önü, Saat: 08.30,Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önü, saat: 09.00. 
Güzergah: Merdivenköy Bektaşi Tekkesi (Göztepe),Yahya Efendi Tekkesi,Galata Mevlevihanesi, Cankurtaran Dede Efendi Evi, Kadırga Özbekler Tekkesi, Eyüp Ümmi Sinan Tekkesi.
Fiyata dahil hizmetler: Uzman rehberlik, ulaşım, bağışlar, sabah poğaça – çay, öğle yemeği, çay ikramı, Hediyemiz: Tur bilgi notları 

Önemli Notlar:
 Tur programımızda belirtilen saatte araçlarımız hareket edecektir ve grubumuz tura başlayacaktır. Tur buluşma yerimizde hareket saatinden 15 dakika önce bulunmanızı gerekmektedir. Geç kalınması durumunda sorumluluğun firmaya ait olmadığını belirtmek isteriz.
 Tüm turlarımızda, turda anlatım yapan rehberinizi daha iyi duyabilmeniz için, rehber kulaklık sistemi kullanılmaktadır.

Yararlı Bilgiler: Günlük gezi fiyatına öğle yemeği, müze girişleri ve bahşişler dâhildir. Katılımcıların mevsim koşullarına göre giyinmesi rica olunur. Katılımcılarımızın rahat bir ayakkabı giymesi ve yanlarında şemsiye, yağmurluk bulundurmaları rica olunur. Dinsel ibadet yerleri tur güzergâhı olması durumda kadın katılımcıların yanlarında başörtüsü bulundurmasını rica ediyoruz."


Topluluk üyeleri yorumları görebilirler.

Yorumlar

Katılım Ücreti: 183 TL

Katılımcılar (1)

Sinan