davet
Kültür Sanat Dünyası

topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri
1232 Üye , 54 Etkinlik, İstanbul ()

Topluluk Giriş Yazısı:


Katıl

 

Topluluğa Katılmak için Giriş Yapın

Sinema

,

Vizyon

, etkinlik
Aysel Ismailova topluluğa katıldı.
(5 gün önce)
Hülya Balım topluluğa katıldı.
(6 gün önce)
Evzal Taşar topluluğa katıldı.
(6 gün önce)
Yakup Semercioglu topluluğa katıldı.
(7 gün önce)
Emo Art topluluğa katıldı.
(7 gün önce)
Selin Doğan topluluğa katıldı.
(7 gün önce)
Samet Çakır topluluğa katıldı.
(8 gün önce)
Ahmet Caglayan topluluğa katıldı.
(8 gün önce)
Metin Yildirim topluluğa katıldı.
(11 gün önce)
Hivda Tasdemir topluluğa katıldı.
(15 gün önce)

Mimar Sinan’ın İstanbul’u

Pazar, 19 Kasım 2017
9:00

"Mimar Sinan’ın İstanbul’u" gezisiyle Mimar Sinan’ın izinden onun yaşam felsefesini anlamak için şehirlerin ecesi İstanbul’daki eserlerinde keşfe çıkmaya hazır mısınız?

"15. ve 16. Yüzyıllarda Avrupa kendi içinde sanatta, kültürde ve mimaride Klasik Yunan ve Eski Roma’yı yeniden yorumlayarak Rönesans’ı yaşarken Osmanlı İmparatorluğu da kendi Klasik Çağını yaratmış ve her alanda eserlerle döneme damgasını vurmuştur. Batı dünyasının bu önemli döneminde büyük ustaların arkasında onları finanse eden ve destekleriyle bir nevi hami olan Mediciler gibi önde gelen aileler, prensler, krallar ve papalar vardı. Kuşkusuz Klasik Osmanlı dönemi dediğimizde de aklımıza ilk olarak Kanuni Sultan Süleyman gelir. Fakat onunla beraber onun adına İstanbul’da iki büyük külliye inşa eden ve hem büyük paşaların hem hanım sultanların hem de bizzat padişahın himaye ve desteğini her daim gören dahi mimarımız Sinan akla gelir. Eserlerini inşa ederken toplumunun kültürünü, inancını, geçmişini ve orduda görevliyken gördüğü uzak diyarların tarihi yapılarını Osmanlı coğrafyasında harmanlamış, böylece Eski Yunan, Roma, Acem, Arap ve Anadolu mimarisini yeniden yorumlayarak Klasik Osmanlı Mimarlığının anıtsal yapılarını ortaya çıkarmıştır. Bugün Sinan dönemi eserlerine baktığımızda bütün bu uygarlıkların mimari bir felsefeyle Osmanlı Kubbesi altında bir araya getirilmiş olduğunu görürüz. İşte bu sebeptendir ki batı mimarisi için Michelangelo ve eserleri ne anlam ifade ediyorsa doğu mimarisi için de Sinan ve eserleri o anlamı ifade eder. Çünkü her iki deha da yapıtlarını sadece taşlardan değil asırların birikimi olan ve çağları aşan bir yaşam felsefesi ile inşa etmişlerdir. Antonina Tur olarak siz değerli misafirlerimizle Dahi Mimarımız Sinan’ın izinden onun yaşam felsefesini anlamak için şehirlerin ecesi İstanbul’daki eserlerinde keşfe çıkıyoruz."

Buluşma Yeri ve Saati: Taksim AKM önü, saat: 09.00 
Güzergâh: Beşiktaş Sinan Paşa Camii, Rüstem Paşa Camii, Kadırga Sokullu Mehmed Paşa Camii, Edirnekapı Mihrimah Sultan Külliyesi, Piyale paşa Külliyesi, Şehzade Külliyesi, Süleymaniye Külliyesi
Fiyata dahil hizmetler: Klimalı otobüs ile ulaşım, uzman rehberlik, camilerdeki bağışlar, öğle yemeği, çay ikramı.
Hediye: Tur bilgi notları
Yararlı Bilgiler: Günlük gezi fiyatına öğle yemeği, müze girişleri ve bahşişler dâhildir. Katılımcıların mevsim koşullarına göre giyinmesi rica olunur. Katılımcılarımızın rahat bir ayakkabı giymesi ve yanlarında şemsiye, yağmurluk bulundurmaları rica olunur. Dinsel ibadet yerleri tur güzergâhı olması durumda kadın katılımcıların yanlarında başörtüsü bulundurmasını rica ediyoruz.

Önemli Notlar:
•"Tur programımızda belirtilen saatte araçlarımız hareket edecektir ve grubumuz tura başlayacaktır. Tur buluşma yerimizde hareket saatinden 15 dakika önce bulunmanızı gerekmektedir. Geç kalınması durumunda sorumluluğun firmaya ait olmadığını belirtmek isteriz.
 Tüm turlarımızda, turda anlatım yapan rehberinizi daha iyi duyabilmeniz için, rehber kulaklık sistemi kullanılmaktadır.
 Bazı yapılar dışardan görülecektir. Turumuz genel monografik bir tur olup genel olarak bu bölgeyi tanıma amaçlı bir gezidir."


Topluluk üyeleri yorumları görebilirler.

Yorumlar

Gökhan Mr.
3 ay önce
https://toplanzi.com/speakingclub/

Aktif ingilizce konuşma klübübümüzde sizi de görmek isteriz. Saygılar.

English speaking club.


Katılım Ücreti: 183 TL

Katılımcılar (1)

Sinan