Aks İstanbul Sanat

topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri
16 Sanatsever, 135 Etkinlik, İstanbul ()

Topluluk Giriş Yazısı:


Katıl

 

Topluluğa Katılmak için Giriş Yapın

Sinema

,

Resim

,

Sanat

,

Tiyatro

,

Etkinlik

,

Gezi

,

Kültürel Aktivite

,

Tur

,

Film Okuma

,

Sohbet

,

Paylaşım

, etkinlik
Nebahat Çakaloğlu topluluğa katıldı.
(9 gün önce)
Emine Ikiz topluluğa katıldı.
(6 ay önce)
Ezgi Öztürk topluluğa katıldı.
(7 ay önce)
Bilal Yalçıntürk topluluğa katıldı.
(9 ay önce)
Ayşenur Erolan topluluğa katıldı.
(10 ay önce)
M.fevzi Esen topluluğa katıldı.
(12 ay önce)
Berk Varlık topluluğa katıldı.
(1 yıl önce)
Özgün Petridis topluluğa katıldı.
(1 yıl önce)
Duygu Soydan topluluğa katıldı.
(1 yıl önce)
Ayşe Gül topluluğa katıldı.
(1 yıl önce)
İstanbul'da yaşayan ve günlük hayatın rutin, sıkıcı, boğucu koşuşturmacaları arasında tekdüzelikten bunalan insanlar için, hayata birlikte anlam katmak, bu kişileri düzgün, seviyeli ve doyurucu belli bir sanatsal aksta buluşturmak amacıyla, tükenmişlik sendromuna yakalanmamak için sanatla beslenmek gerektiğini düşünen ve hayatının bir döneminde sanatın çeşitli dallarıyla aktif olarak ilgilenmiş fakat sonrasında farklı meslekler icra eden sanatseverler tarafından kurulan bir topluluktur.

[Zoom Online] Alps Film Analizi

Pazar, 22 Kasım 2020
20:00

Henüz mekan belirlenmemişBu hafta, Dogtooth, The Lobster ve Killing of a Sacred Deer filmlerinin de yaratıcısı, Yunan yeni dalgasının en etkili ve aykırı yönetmenlerinden Yorgos Lanthimos'a ait, toplum ve benlik odaklı psikolojik alt metinlerle dolu bir film izleyeceğiz.

“Başka hiçbir dağ Alpler’in yerine geçemez. Onun yerine konulacak başka her şey daha küçük ve daha az heybetli ve dolayısı ile zavallı görünecektir. Başka hiçbir dağ onun yerini alamaz, ama o tüm dağların yerine geçebilir”

BİLGİLER VE KATILIM KURALLARI

1. Etkinliğimize sadece grup üyeleri katılabilir, misafir kabul etmiyoruz.
2. Online sohbette belirli bir sayıyı geçemiyoruz. Katılımcıları öncelikle whatsapp grubuna alacağımız için lütfen katılacaksanız acele ediniz.
3. Sohbeti Zoom uygulaması üzerinden görüntülü olarak yapacağız ve sırayla konuşacağız. Lütfen sohbette birbirimizin sözünü kesmeyelim:)
4. Whatsapp grubunda ve sesli sohbette kesinlikle virüs, salgın vs gibi güncel ve siyasi konularda ve konu dışında sohbetler ve paylaşımlar yapmamaya dikkat edelim. Film sohbeti sonra erdikten sonra da grupta sadece sanatsal paylaşımlar yapılabilir. Lütfen birbirimizi gereksiz mesajlara boğmamak adına bu kurala uymaya çalışalım.
5. Sohbet sırasında huzuru bozacak şekilde kavgacı, rahatsız edici bir üslup ve kişileri itham edici bir dil kullanmamaya lütfen dikkat edelim.
6. Sayı dolduğunda sistem başvuruları bekleme listesine alıyor. Eğer online sohbet için yer olursa bekleme listesindeki arkadaşları da almaya çalışacağız. O yüzden dahil olmak istiyorsanız kapasite dolmuş olsa bile lütfen tıklayarak bekleme listesine katılın.

Anlayışınız için teşekkürler.

İletişim: aksistanbul34@gmail.com

FİLME AİT BİLGİLER:

Fragman:

Soundtrack:

Orijinal Adı: Alpeis
Tür: Dram
Yapım: 2011, Yunanistan
Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Dil: Yunanca (Türkçe altyazı)
Süre: 1 saat 30 dakika
Imdb puanı: 6.4
Ödüller: 2011 Venedik Film Festivali en iyi senaryo ödülü vb bir çok ödül

Farklı işlerde çalışan dört kişi (hemşire, sağlık görevlisi, jimnastikçi ve koçu) randevu sistemi ile çalışan Alpler adında gizli bir grup kurarak, belirli bir ücret karşılığında ölen kişilerin yerine geçip onlarmış gibi davranarak akraba, dost veya iş arkadaşlarına hizmet vermektedirler. Bu hizmet şirketinin üyeleri, gizlilik, duygusal ilişki kısıtlaması, üyelikleri için ölmeye veya cinayet işlemeye hazır olmak gibi katı kurallara uymak zorundadırlar. Bir süre başarıyla hizmet veren oluşum, hemşirenin bu kuralların dışına çıkmaya karar vermesi ile hizmet dışı kalmaya başlar.

2011 Venedik Film Festivali'nde En İyi Senaryo Ödülü'nü alan Alpler, “zeka kokan” ilmik ilmik örülmüş güçlü senaryosuyla, üzerinde düşünmeye sevk eden toplum ve benlik odaklı psikolojik ve derin alt metinleriyle, açılış-kapanış sekansı uyumuyla ve görsel açıdan başarılı yoğun yabancılaştırma efektleriyle, adeta 70-80 yaşındaki bir ustanın sinema klasiğini izliyor hissiyatını vermeyi başarıyor.

Filmi birlikte izledikten sonra analizini yaparak toplum ve benlik konularını konuşacağız.


Topluluk üyeleri yorumları görebilirler.

Yorumlar

Katılımcılar (1)

Aks