Kurallı Kuralsızlar

topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri
217 Kuralsız, 72 Etkinlik, İstanbul ()

Topluluk Giriş Yazısı:


Katıl

 

Topluluğa Katılmak için Giriş Yapın

Sanat

|

Edebiyat

|

Kültür

|

Tiyatro

|

Gezi

|

Eğlence

Mürsel Karagöz topluluğa katıldı.
(20 saat önce)
Muhammet Öztürk topluluğa katıldı.
(20 saat önce)
Nazlı Dövlətova topluluğa katıldı.
(1 gün önce)
Ömer Kahya topluluğa katıldı.
(2 gün önce)
Burak S. Alkaya topluluğa katıldı.
(3 gün önce)
Merve Kalemli topluluğa katıldı.
(3 gün önce)
Samet K.. topluluğa katıldı.
(3 gün önce)
Özgür Erdoğan topluluğa katıldı.
(4 gün önce)
Ahmet Özyörük topluluğa katıldı.
(5 gün önce)
Taygun Uzunay topluluğa katıldı.
(5 gün önce)
Akademisyen, Koç Burcu, Enerji dolu bir insanım işte..

Edirne Kakava Şenlikleri (HIDIRELLEZ)

Pazar, 5 Mayıs 2024
9:00
EDİRNE
İstanbul

Türk dünyasında önemli günlerden sayılan Hızır ve İlyas peygamberlerin bir gül ağacının dibinde buluştukları inancı Hıdrellez'in, Romanlardaki yansıması Kakava, en önemli günlerden biri olarak kabul ediliyor.

Şenlikler her iki gün de baharı karşılamaya yönelik iki özel ritüelle başlar. Bereketin artması, güzelliklerin paylaşılması arzusunu simgeleyen Kakava Ateşi’nin yakılması ve pilav ikramı 5 Mayıs’ta, Sarayiçi'nde yapılır. 


Kurallı Kuralsızlar ailesi olarak araçlarımıza 4er 5 er kişi binerek SABAH 8:00 9:00 Gibi hareket ediyoruz Osmanlı İmparatorluğu’nun Trakya’da önemli bir kültür mirası olan, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle kültürel mirasın yoğun bir şekilde hissedildiği sınır kenti, eski başkent Edirne’de Saray İçi, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Meydanı, Adalet Kasrı, Fatih ve Kanuni Köprüleri, Fatih Sultan Mehmet ve Cem Sultan’ın doğup hükümdarlık sürdükleri Edirne saray kalıntıları (Saray-ı Cedide-i Amire) gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Babüssade, Saray Mutfakları, Cihan Nüma Kasrı, Kum Kasrı, Hamam, Balkan Şehitliği, 16.yy.da su sesi, müzik ve güzel kokularla akıl hastalarının tedavi edildiği ve 2004 yılında Avrupa Konseyi tarafından Avrupa müze ödülü kazanan II. Beyazid Külliyesi ve Sağlık Müzesi gezilerinin ardından öğle yemeğimizi yiyoruz.

 Bedesten ve Mimar Sinan‘ın “Ustalık Eserimdir” dediği Selimiye Camii (Açık İse) ve Arasta Çarşısını geziyoruz.

Gezilerimizin ardından Festival Alanına gidiyoruz. Kırkpınar Meydanı Saray içinde Edirne Kakava Şenlikleri (Hıdırellez) Kakava Ateşi'nin başında Kurallı Kuralsızlar olarak yerimizi alıyoruz. 

Ateşten atlayanları, oynayanları bu güzel günü ve anı burada bulunamayan dostlarımızla paylaşmak üzere fotoğraflayarak ölümsüzleştiriyoruz. 

WHATSAPP

İNSTAGRAM


Topluluk üyeleri yorumları görebilirler.

Yorumlar

Katılacak mısınız?

Evet      Hayır

Misafir getiriyorum.

Kaydet

Katılımcılar (2)

Gökhan
Akae