Vegan Türkiye

topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri
102 Vegan, 25 Etkinlik, İstanbul ()

Topluluk Giriş Yazısı:


Katıl

 

Topluluğa Katılmak için Giriş Yapın

Vegan

,

Hayvan Hakları

,

Hayvanlar

,

Barış

, etkinlik
Ömer Subaşı topluluğa katıldı.
(5 ay önce)
Muhammed İriz topluluğa katıldı.
(6 ay önce)
Eşarbına Sahip Çık, Tatyana! topluluğa katıldı.
(7 ay önce)
Ahmet Üngör topluluğa katıldı.
(7 ay önce)
Hazal Demir topluluğa katıldı.
(7 ay önce)
Юлдуз Турдикулова topluluğa katıldı.
(8 ay önce)
Cansu Bykl topluluğa katıldı.
(8 ay önce)
Burcu Kara topluluğa katıldı.
(8 ay önce)
Kundavinter Kundavinter topluluğa katıldı.
(9 ay önce)
Erhan Yazıcı topluluğa katıldı.
(9 ay önce)

Caner Aydın

Yönetici

https://twitter.com/CursedChico

Vegan Night Out 17: Şiir Gecesi/Poem Night (Kordon Sahil/Beach)

Pazar, 2 Ağustos 2020
7:00


-- TR --

Vegan Night Out serisi "İzmir" ile devam ediyor!

Vegan Night Out 17 ile bu sefer, 2 Ağustos 2020 Pazar saat 19.17 - 22.51 saatleri arasında Alsancak Kordon Boyu'nda bir araya geliyoruz.

17.si gerçekleşecek bu etkinlik formatında içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde sosyal mesafeyi koruyarak şiiri bol, eğlencesi kesilmeyen, gülüp sosyalleşebileceğimiz, henüz vegan olmayanlarla etkileşime girebileceğimiz, veganlık hakkında konuşabileceğimiz keyifli saatler geçirmeyi umuyoruz. Her dilden şiir getirebilirsiniz.

Maçka'dan, Kadıköy'den, Moda'dan sonra soluğu bu sefer İzmir Alsancak'ta alacağımız etkinlik dahilinde yanımızda pratik vegan atıştırmalıklar bulunacaktır. Arzu ederseniz siz de yemesi pratik vegan şeyler getirebilirsiniz. Vegan olmayan bir şey getirilmemesi rica olunur.
Etkinlik: Vegan Night Out 17
Tarih: 2 Ağustos 2020, Pazar
Saat: 19.17-22.51
Yer: İzmir, Alsancak Kordon Boyu
İletişim: +905427886264
Bu aktivite ile amacımız bir yandan veganlarla bir araya geleceğimiz bir zaman dilimi oluşturmak, diğer yandan henüz vegan olmayan kişilerin de etkinliğe katılmasını teşvik ederek karşılıklı bir etkileşim ortamı oluşturmaktır. Etkinliğimiz herkese açıktır.

Etkinlikte, hayvan kullanımı içeren herhangi bir unsura yer olmadığı gibi ayrımcılığın insan ile alakalı herhangi bir türüne de yer yoktur.

Hayvan kullanımı içeren gıdalar etkinlik boyunca kullanılamaz.

Etkinliğe katılacak kişilerin, aşağıda "bazı noktalar" başlığıyla yer alan yerleri okuması rica olunur.

Düzenleme: caner aydın, özgür sevyer

Bazı noktalar:

Pandemi: Dünyada ve ülkede salgın var. Buna karşı en temel önlemlerden biri olan sosyal mesafeye uyarak etkinlikte viral riski en aza indirmeyi hedefliyoruz. Hem sosyal mesafeye uyarak hem de açık havada bulunarak riskin minimal olacağını düşünüyoruz.

Ayrımcılık ve şiddet karşıtı alan: Etkinliklerimizde herhangi bir kişinin kendini güvende hissedebilmesi adına ona karşı herhangi bir türde ayrımcılık, sözlü/fiziksel taciz, duygusal/fiziksel şiddet uygulanmaması esastır. Bu esasa uymayan/uymamış kişilerin etkinlik alanını terk etmesi beklenir.

Dil: Etkinlikler sırasında türcü, ırkçı, cinsiyetçi, yaşçı, görünüşçü, bodyshaming içeren, heteronormatif, engelli ayrımcılığı ile herhangi bir bütüne karşı ayrımcılık/nefret içeren bir dil kullanılmamasını doğru buluyoruz. Etkinliklerimizin odağında veganlığın olması, diğer özgürlük mücadele alanlarında bulunanları ve/veya öteki kimlikleri incitme ya da bu alanların karşı olduğu hususları icra etme yetkisini bize vermiyor.

Şarap: Üretim aşamasında şaraplar, pekmezler, meyve suları, sirkeler... etiketlerinde belirtilmese dahi hayvan kullanımına neden olabilmektedir. Bazı şarap markalarında, "durultma" diye tabir edilen işlem sırasında hayvan kullanımı meydana gelmektedir. Bu kullanım sonraki üretim aşamalarında üründen atıldığı için eğer alerjen değilse etikette belirtilmez. Mesela kazein (hayvan sütü proteini) ya da yumurta kullanımı olursa bunlar alerjen olduğu için etikette belirtilirken; jelatin alerjen olarak sayılmadığı için belirtilmemektedir. Dolayısıyla bir şarabın vegan olup olmadığını anlamak etikete bakarak anlaşılması mümkün olan bir hadise değildir.

Peki, vegan şarap yok mu?


Topluluk üyeleri yorumları görebilirler.

Yorumlar

Katılımcılar (1)

Caner