Aks İstanbul Sanat

topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri topluluk üyeleri
32 Sanatsever, 49 Etkinlik, İstanbul ()

Topluluk Giriş Yazısı:


Katıl

 

Topluluğa Katılmak için Giriş Yapın

Sinema

,

Resim

,

Sanat

,

Tiyatro

,

Etkinlik

,

Gezi

,

Kültürel Aktivite

,

Tur

,

Film Okuma

,

Sohbet

,

Paylaşım

, etkinlik
Zeynep Dündar topluluğa katıldı.
(6 gün önce)
Pinar Aks topluluğa katıldı.
(6 gün önce)
Merve Akçay topluluğa katıldı.
(24 gün önce)
Çağtay Güneş topluluğa katıldı.
(2 ay önce)
Don Kişot Kitap Kulübü topluluğa katıldı.
(3 ay önce)
Özge Desem topluluğa katıldı.
(4 ay önce)
Arzu Kiliç topluluğa katıldı.
(4 ay önce)
Pelin Tonka topluluğa katıldı.
(5 ay önce)
Yeşim Tatlı topluluğa katıldı.
(5 ay önce)
Zeynep Çelik topluluğa katıldı.
(5 ay önce)
İstanbul'da yaşayan ve günlük hayatın rutin, sıkıcı, boğucu koşuşturmacaları arasında tekdüzelikten bunalan insanlar için, hayata birlikte anlam katmak, bu kişileri düzgün, seviyeli ve doyurucu belli bir sanatsal aksta buluşturmak amacıyla, tükenmişlik sendromuna yakalanmamak için sanatla beslenmek gerektiğini düşünen ve hayatının bir döneminde sanatın çeşitli dallarıyla aktif olarak ilgilenmiş fakat sonrasında farklı meslekler icra eden sanatseverler tarafından kurulan bir topluluktur.

HEARTBEATS/Xavier Dolan Film Gösterimi ve Tematik Paylaşımlar (Aşkın Patolojisi)

Cumartesi, 15 Eylül 2018
15:00

Henüz mekan belirlenmemiş

“Mantığın ötesindeki tek gerçek aşktır” / Alfred De Musset

AŞKIN PATOLOJİSİ
Hayatımıza dönem dönem pek çok insan girer ve çıkar. Fakat bunların arasında öyleleri vardır ki geldiği an adeta zamanı yavaşlatır, bütün koşturmacamızı silerek dönüp ona kilitleniriz. İnanılması güç bir merak duygusuyla her şeyini bilmek isteriz. Sonra ilgimiz duygulara dönüşür. Yaşadığımız her ana o duygular karışır ve suya atılan taşın halkaları gibi içimizde büyümeye başlar. O kadar büyür ki başka kimseye, hiçbir şeye yer kalmaz. Konuştuğu her kelimeyi binlerce katıyla bedenimizde hissederiz. Ve bu süreçte yaşattıkları bizi delirtmesin diye çabalar ve çabaladıkça da bocalar ve bir kısır döngüye gireriz.

Delice bir tutkuyla bağlanırız ona. Öyle bir gülümser ki, bulutların üzerinde oluruz. Elimize sinen ve hiçbir şeye benzemeyen kokusunu özleriz. Sevişmek değildir derdimiz. Çünkü o hayatımızda çok daha büyük bir boşluğu doldurur. Ancak ona yüklediğimiz anlam o kadar yoğundur ki bunu iki taraf da kaldıramaz ve her şey tepetaklak olur. Anlarız ki zaten o hiçbir zaman “öyle” demek istememiştir. Çünkü hiçbir zaman “öyle” bir insan olmamıştır. Ve asla “yalnızca bizi” sevmemiştir. Hazmetmemizin güç olduğu zamanları atlattıktan sonra “şimdi ne olacak?” diye beklerken acaba daha mı dikkatliyizdir yoksa yeni hatalara kendimizi hazırlar mıyız sanki her şey bir hayalden ibaretmişçesine? Bir kıvılcıma bakar cevabı. Zaten büyük yangınları çıkaran da daima minik bir kıvılcım değil midir?

Bazen umulmadık bir anda yaşadığımız bir aşk tüm kimyamızı bütünüyle değiştirebilir ve dönüştürebilir. Bu dört günlük bir şey bile olsa...

Evet milyonlarca yıldır cevabı aranan fakat bulunamayan bir konuyu konuşacağız. Aşk, bir gerçeklik mi, patoloji mi, yoksa sadece türün devamını sağlamak amacıyla yaşanması gereken sıradan bir his mi? Ya da beynimizin bizi adeta sonraki aşamaya hazırlamak için tüm benliğimize oynadığı yaramaz, tehlikeli ve fakat bir o kadar da kutsal bir oyun mu?

Üyelerimiz bilirler ki grubumuzda genelde anlaşılması güç filmler seçerek beyin fırtınası yapmayı hedefliyoruz. Bu açıdan bakıldığında bu film anlaşılması güç bir film değil fakat işlediği tema itibariyle aşk, milyonlarca yıldır insanların kafasını kurcalayan ve anlaşılması neredeyse imkânsıza yakın derecede karmaşık bir konu. 

Bu konuda, ilk filmiyle büyük bir çıkış yakalayan Kanadalı yönetmen Xavier Dolan'ın 21 yaşında yazıp yönettiği ve başrolünü oynadığı 2.filmini izleyeceğiz.

NELER YAPACAĞIZ?
15:00: Ön tanıtım sonrası filmi izlemeye başlıyoruz
17:00: Film sonrası sohbet

KATILIM BAŞVURUSU ve ŞARTLAR:
1. Etkinliğimiz ücretsiz olup başvuru sadece 18 yaş üzeri üyelerimize açıktır.
2. Katılım için talepte bulunmanız ve onaylanması gerekmektedir.
3. Misafir kabul edemiyoruz.
4. Katılım taleplerinizi mesaj veya mail ile göndererek daha önce tanıtmadıysanız kısaca kendinizi tanıtıp telefon numaranızı iletebilirsiniz. Katılımınız onaylandıktan sonra sizi, etkinlikle ilgili tüm iletişimin sağlanacağı ve mekanın bildirileceği geçici whatsapp grubumuza alacağız.
5. Mekanın belli bir kapasitesi olduğundan fazla başvuruda seçim yapacağız.
6. Geleceğini bildirip kayıt yaptıran ve en geç 24 saat öncesine kadar iptal etmeyip gelmeyen üyelerimizi, sonraki ilk etkinliğimize almayacağız. Bunu 2. kez tekrar edenleri de gruptan çıkartacağız.

İletişim: aksistanbul34@gmail.com

FİLME AİT BİLGİLER:
Fragman:
https://youtu.be/xW520YUZGPg
https://youtu.be/cxzL4GIYzdk

Soundtrack:
https://www.youtube.com/watch?v=3t5xR80_hoQ&list=PL7D44673064EB48F9

Orijinal Adı: Les amours imaginaires (Hayali Aşklar)
https://www.imdb.com/title/tt1600524/

Yakın arkadaş olan bir kadın ve gay bir erkeğin, aynı erkeğe aşık oluşu sonrası yaşananların işlendiği filmde yönetmen, insan doğasının tutkuya karşı zayıflığını, modern ilişki rekabetinin getirdiği yalnızlığı, karşılanmayan beklentiler sonucu yaşanan çaresizliği kendine özgü anlatım tarzıyla aktarıyor.

Filmi birlikte izledikten sonra analizini yaparak aşkın patolojisini konuşacağız.


Topluluk üyeleri yorumları görebilirler.

Yorumlar

Katılımcılar (1)

Aks